SRN3015-2R2M
DigiKey Part Number
SRN3015-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN3015-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN3015-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3015-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.8A 72 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 72mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRN3015-2R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
90MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A