SRN3012BTA-470M
DigiKey Part Number
118-SRN3012BTA-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3012BTA-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3012BTA-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3012BTA-470M
Description
FIXED IND 47UH 650MA 1.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 1.8Ohm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3012BTA-470M Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
3012
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
520mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)