SRN3010C-1R2M
DigiKey Part Number
118-SRN3010C-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN3010C-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN3010C-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN3010C-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 3.1A 72 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.1 A 72mOhm Max 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN3010C-1R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
135MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3010
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A