SRN2010BTA-6R8M
DigiKey Part Number
118-SRN2010BTA-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRN2010BTA-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRN2010BTA-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN2010BTA-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 900MA 576 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 576mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN2010BTA-6R8M Models
Category
DC Resistance (DCR)
576mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 1MHz
Series
Frequency - Self Resonant
37MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2010
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)