SRF1260-102M
SRF1260-102M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF1260-102M
DigiKey Part Number
SRF1260-102MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF1260-102MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF1260-102MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF1260-102M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 1MH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 4 mH Inductance - Connected in Series 1 mH Inductance - Connected in Parallel 1.854Ohm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 570 mA Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF1260-102M Models
Category
Current Saturation - Parallel
700 mA
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
350 mA
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
1.854Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
6.782Ohm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
1 mH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
4 mH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating - Parallel
570 mA
Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating - Series
283 mA