SRF0703-3R3M
SRF0703-3R3M
Bourns Magnetic Capabilities
SRF0703-3R3M
DigiKey Part Number
SRF0703-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0703-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0703-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0703-3R3M
Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 3.3UH SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 13.2 µH Inductance - Connected in Series 3.3 µH Inductance - Connected in Parallel 31.6mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 3.31 A Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0703-3R3M Models
Category
Current Saturation - Parallel
4.22 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Current Saturation - Series
2.11 A
Series
DC Resistance (DCR) - Parallel
31.6mOhm Max
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR) - Series
182mOhm Max
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Coils
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance - Connected In Parallel
3.3 µH
Mounting Type
Surface Mount
Inductance - Connected In Series
13.2 µH
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating - Parallel
3.31 A
Height
0.142" (3.60mm)
Current Rating - Series
1.66 A