SRF0602-101Y
DigiKey Part Number
SRF0602-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRF0602-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRF0602-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRF0602-101Y
Description
CMC 100UH 300MA 2LN 260 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 260 Ohms @ 3 MHz 300mA DCR 220mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRF0602-101Y Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
220mOhm
Series
Voltage Rating - DC
50V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Size / Dimension
0.256" L x 0.142" W (6.50mm x 3.60mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.071" (1.80mm)
Impedance @ Frequency
260 Ohms @ 3 MHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pad
Inductance @ Frequency
100 µH @ 10 kHz