SMAJ70CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ70CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ70CA-Q
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 3.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A