SMAJ54CA
DigiKey Part Number
SMAJ54CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ54CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ54CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 4.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ54CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V