SMA6J30A-Q
DigiKey Part Number
118-SMA6J30A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMA6J30A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMA6J30A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J30A-Q
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
Detailed Description
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A