SM8S36A-Q
DigiKey Part Number
118-SM8S36A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SM8S36A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SM8S36A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S36A-Q
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 114A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
EDA/CAD Models
SM8S36A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
114A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V