SF-3812TM050T-2
DigiKey Part Number
SF-3812TM050T-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-3812TM050T-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-3812TM050T-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-3812TM050T-2
Description
FUSE BRD 500MA 600VAC/250VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 600 V 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-3812TM050T-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
60A AC, 50A DC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
1.4
Part Status
Active
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.398" L x 0.122" W x 0.122" H (10.10mm x 3.10mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.48 Ohms
Voltage Rating - AC
600 V