SF-1206HIA050M-2
DigiKey Part Number
118-SF-1206HIA050M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206HIA050M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206HIA050M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206HIA050M-2
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 65VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 65 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-1206HIA050M-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.035
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.98 Ohms