SF-0603S125-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SF-0603S125-2 |
Description | FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.25 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SF-0603S125-2 Models |
Category | Response Time Slow Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.057 |
Part Status Active | Approval Agency UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -20°C ~ 105°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W x 0.018" H (1.60mm x 0.80mm x 0.45mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.047 Ohms |