SDR1006-391KL
DigiKey Part Number
118-SDR1006-391KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR1006-391KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR1006-391KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-391KL
Description
FIXED IND 390UH 480MA 1.3 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 480 mA 1.3Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-391KL Models
DC Resistance (DCR)
1.3Ohm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA