SDR1006-221KL
DigiKey Part Number
SDR1006-221KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDR1006-221KLCT-ND - Cut Tape (CT)
SDR1006-221KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR1006-221KL
Description
FIXED IND 220UH 660MA 730 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 660 mA 730mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR1006-221KL Models
DC Resistance (DCR)
730mOhm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
3.8MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A