SDR0906-270KL
DigiKey Part Number
SDR0906-270KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0906-270KL
Description
FIXED IND 27UH 1.4A 150 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 150mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0906-270KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Series
Q @ Freq
35 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
15MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.413" W (12.50mm x 10.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A