SDR0805-101KL
DigiKey Part Number
118-SDR0805-101KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0805-101KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0805-101KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0805-101KL
Description
FIXED IND 100UH 720MA 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 720 mA 450mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDR0805-101KL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
7MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A