RLB1314-471KL
DigiKey Part Number
RLB1314-471KL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLB1314-471KL
Description
FIXED IND 470UH 460MA 510 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 460 mA 510mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLB1314-471KL Models
Category
DC Resistance (DCR)
510mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.3MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.461" Dia (11.70mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)