PWR3014W20R0FE
DigiKey Part Number
PWR3014W20R0FE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR3014W20R0FE
Description
RES SMD 20 OHM 1% 1W 3014
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 3014 J-Lead Current Sense, Pulse Withstanding Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR3014W20R0FE Models
Category
Features
Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
3014 J-Lead
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.295" L x 0.138" W (7.50mm x 3.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.203" (5.15mm)