PWR263S-20-3R30J
DigiKey Part Number
PWR263S-20-3R30J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-20-3R30J
Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 20W D2PAK
Detailed Description
3.3 Ohms ±5% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR263S-20-3R30J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.192" (4.88mm)