PWR221T-30-8R00F
DigiKey Part Number
PWR221T-30-8R00F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR221T-30-8R00F
Description
RES 8 OHM 1% 30W TO220-2
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms ±1% 30W Through Hole Resistor TO-220-2 Full Pack Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR221T-30-8R00F Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220
Resistance
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.760" (19.30mm)