PWR220T-35-4R70J
DigiKey Part Number
PWR220T-35-4R70J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR220T-35-4R70J
Description
RES 4.7 OHM 5% 35W TO220-2
Detailed Description
4.7 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2, Variant Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR220T-35-4R70J Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)