PWR163S-25-75R0FE
DigiKey Part Number
PWR163S-25-75R0FETR-ND - Tape & Reel (TR)
PWR163S-25-75R0FECT-ND - Cut Tape (CT)
PWR163S-25-75R0FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR163S-25-75R0FE
Description
RES SMD 75 OHM 1% 25W DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
75 Ohms ±1% 25W Chip Resistor Non-Standard DPAK Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PWR163S-25-75R0FE Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Non-Standard DPAK
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)