PV37X104C01B00
DigiKey Part Number
490-2990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV37X104C01B00
Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
PV37X104C01B00 Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.264" x 0.157" Face (6.70mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%