PTD902-2015F-B104 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-PTD902-2015F-B104-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PTD902-2015F-B104 |
Description | POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Gangs 2 |
Manufacturer Bourns Inc. | Adjustment Type Side Adjustment |
Series | Rotation 300° |
Packaging Tray | Resistive Material Carbon |
Part Status Active | Termination Style PC Pins, Board Locks |
Resistance (Ohms) 100k | Actuator Type Flatted |
Tolerance ±20% | Actuator Length 0.591" (15.00mm) |
Power (Watts) 0.05W, 1/20W | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread M7 x 0.75 |
Number of Turns 1.0 | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm) |