PTA6043-2015CPB103
DigiKey Part Number
PTA6043-2015CPB103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTA6043-2015CPB103
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.25W TOP 60MM
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Travel Range
60mm
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.256" H (75.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W