PSL01-1082A-103B1
DigiKey Part Number
118-PSL01-1082A-103B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSL01-1082A-103B1
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Chassis Mount Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Motor
Packaging
Tray
Travel Range
100mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 6.181" L x 0.591" W x 1.008" H (157.00mm x 15.00mm x 25.60mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Chassis Mount
Power (Watts)
0.5W, 1/2W