PRS14R-21022-203B1
DigiKey Part Number
118-PRS14R-21022-203B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRS14R-21022-203B1
Description
POT 20K OHM 1/20W LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Category
Taper
Linear
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Gangs
1
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Rotation
300°
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W