PM1210-8R2J-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 140 mA 2Ohm Max 1210 (3225 Metric)
PM1210-8R2J-RC
DigiKey Part Number
PM1210-8R2J-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM1210-8R2J-RC
Description
FIXED IND 8.2UH 140MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM1210-8R2J-RC Models
Category
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)