PF-SRC50E32B1
DigiKey Part Number
118-PF-SRC50E32B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF-SRC50E32B1
Description
POWRFUSE BD 500VDC/690VAC 32A
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32A 690 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Applications
Electrical, Industrial
Manufacturer
Bourns Inc.
Class
aR
Series
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.689" Dia x 2.992" L (17.50mm x 76.00mm)
Current Rating (Amps)
32A
Melting I²t
44.0
Voltage Rating - AC
690 VAC
Base Product Number
Voltage Rating - DC
500 VDC