PF-63R50H30X
DigiKey Part Number
118-PF-63R50H30X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF-63R50H30X
Description
POWRFUSE AXIAL LEAD 500VAC/VDC 3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA AC, 20kA DC
Packaging
Box
Melting I²t
270.0
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.268" Dia x 1.291" L (6.81mm x 32.79mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
4.3 Ohms
Voltage Rating - AC
500 V