MU3261-301Y
DigiKey Part Number
118-MU3261-301YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU3261-301Y
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 300mA 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MU3261-301Y Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz