MOV-20D621K
DigiKey Part Number
MOV-20D621K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D621K
Description
VARISTOR 620V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
620 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D621K Models
Varistor Voltage (Max)
682 V
Energy
220J
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V