MOV-20D470K
DigiKey Part Number
MOV-20D470K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D470K
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 20MM
Detailed Description
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
MOV-20D470K Models
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
33J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
16800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V