MOV-20D101KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-20D101KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-20D101KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D101KTR
Description
VARISTOR 100V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-20D101KTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
45J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5040 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V