MOV-14D331K
DigiKey Part Number
118-MOV-14D331K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D331K
Description
VARISTOR 330V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D331K Models
Energy
85J
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
610 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
363 V