MOV-14D182K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 18,249
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 14,518
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
1.8 kV 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
MOV-14D182K
DigiKey Part Number
MOV-14D182K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D182K
Description
VARISTOR 1.8KV 4.5KA DISC 14MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-14D182K Models
Energy
337J
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
1.1 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
1.465 kV
Varistor Voltage (Min)
1.62 kV
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.8 kV
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.98 kV