MOV-14D101K
DigiKey Part Number
118-MOV-14D101K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D101K
Description
VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D101K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
28J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
110 V