MOV-10D431K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D431K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D431K
Description
VARISTOR 430V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D431K Models
Energy
65J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
473 V