MG1608-202Y
DigiKey Part Number
MG1608-202Y-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG1608-202Y
Description
FERRITE BEAD 2 KOHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 50mA 800mOhm
Category
Current Rating (Max)
50mA
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
2 kOhms @ 100 MHz