MF-RX300/72-2
DigiKey Part Number
118-MF-RX300/72-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RX300/72-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX300/72-2
Description
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RX300/72-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
100 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.814" L x 0.122" W (20.67mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
1.050" (26.67mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Current - Trip (It)
6 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A