CV275K20BL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
430 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
CV275K20BL1
DigiKey Part Number
118-CV275K20BL1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CV275K20BL1
Description
VARISTOR 430V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
304J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V