CRT0402-FZ-1R20GLF
DigiKey Part Number
CRT0402-FZ-1R20GLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0402-FZ-1R20GLF
Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRT0402-FZ-1R20GLF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)