CR2512-FX-75R0ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 133,473
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
75 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
CR2512-FX-75R0ELF
DigiKey Part Number
CR2512-FX-75R0ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR2512-FX-75R0ELF
Description
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR2512-FX-75R0ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)