CR0603-FX-20R0EPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 4,909
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 22,444
Datasheet
YAGEO
Venkel
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Meritek
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Rohm Semiconductor
20 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
CR0603-FX-20R0EPF
DigiKey Part Number
118-CR0603-FX-20R0EPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0603-FX-20R0EPF
Description
RES 0603 20R0 1% 100MW TC100 LOW
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)