CR0402-FX-1580GLF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-1580GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-1580GLF
Description
RES 0402 158R 1% 63MW TC100
Detailed Description
158 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)