CR0402-FX-1212GLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 81,749
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 12,685
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
12.1 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
CR0402-FX-1212GLF
DigiKey Part Number
CR0402-FX-1212GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CR0402-FX-1212GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
CR0402-FX-1212GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-1212GLF
Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR0402-FX-1212GLF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)