CR0402-FX-1003GPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 20,000
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 64,453
Datasheet
YAGEO
In Stock: 29
Vishay Dale
Thin Film Technology Corp.
100 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
CR0402-FX-1003GPF
DigiKey Part Number
118-CR0402-FX-1003GPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR0402-FX-1003GPF
Description
RES 0402 100K 1% 63MW TC100 LOW
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)