CMF-RL55A-10-0
DigiKey Part Number
CMF-RL55A-10-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF-RL55A-10-0
Description
PTC RESET FUSE 220V 50MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 220V (600V Int) 50 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
CMF-RL55A-10-0 Models
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - 25°C (Typ)
55 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Type
Ceramic
Size / Dimension
0.295" L x 0.220" W (7.50mm x 5.60mm)
Voltage - Max
220V (600V Int)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Trip (It)
100 mA
Approval Agency
UR
Current - Max
3 A